Діти капітана Гранта

Анотація

Жуль Верн, видатний французький письменник, класик науково-фантастичної та пригодницької літератури, народився 8 лютого 1828 року у портовому місті Нанті. Батько його був адвокатом і прагнув для сина такої ж кар’єри. Але вразливий і допитливий хлопець мріяв про інше — про далекі мандри. Його вабило море. Коли хлопцеві минуло дванадцять років, він, одягнувшись юнгою, пробрався на шхуну “Коралі”, що мала відпливати до Індії. Подумки хлопець уже прощався з Францією. Попереду — неосяжні простори Атлантики, невідомі острови, Тихий та Індійський океани і, нарешті, країна казок — таємнича Індія... Проте цій мрії збутися не судилося. На шхуні з’явився батько й забрав невдаху-мандрівника додому.


Верн Жуль

Діти капітана Ґранта

Письменник-фантаст, який “стояв на ґрунті реальності”

Жуль Верн, видатний французький письменник, класик науково-фантастичної та пригодницької літератури, народився 8 лютого 1828 року у портовому місті Нанті. Батько його був адвокатом і прагнув для сина такої ж кар’єри. Але вразливий і допитливий хлопець мріяв про інше — про далекі мандри. Його вабило море. Коли хлопцеві минуло дванадцять років, він, одягнувшись юнгою, пробрався на шхуну “Коралі”, що мала відпливати до Індії. Подумки хлопець уже прощався з Францією. Попереду — неосяжні простори Атлантики, невідомі острови, Тихий та Індійський океани і, нарешті, країна казок — таємнича Індія... Проте цій мрії збутися не судилося. На шхуні з’явився батько й забрав невдаху-мандрівника додому.

Закінчивши Нантський ліцей, Жуль Верн 1848 року приїхав у Париж. До Нанта він уже не повернувся. Якийсь час працював адвокатом, був драматичним актором, маклером на біржі. Юнак наполегливо вивчав різні науки: фізику, хімію, біологію, географію, астрономію, балістику, етнографію, лінгвістику тощо. Відомості з усіх цих галузей Жуль Верн заносив до спеціальної картотеки, яку поповнював протягом усього життя і яка містить понад двадцять тисяч зошитів.

Жуль Верн почав писати у 50-х рр. XIX сторіччя. Але перші його твори — вірші, оповідання, водевілі, лібрето комічних опер — успіху майже не мали. Справжнє своє покликання він знайшов пізніше, коли 1863 року написав роман “П’ять тижнів на повітряній кулі”. Його надрукував відомий на той час видавець П’єр-Жан Етцель. Він повірив у талант Жуля Верна і відтоді почав публікувати всі його твори. Деякі з них друкувалися у “Журналі виховання та розваг” — місячнику для юнацтва, що його видавав Етцель.

“П’ятьма тижнями на повітряній кулі” Жуль Верн започаткував багатотомну серію науково-фантастичних і пригодницьких романів “Незвичайні подорожі” (всього 63 книги). Він уклав з Етцелем угоду, за якою мав писати щороку по два романи.

Починається тріумфальний шлях Жуля Верна-романіста. Один за одним виходять твори “Подорож до центру Землі” (1864), “З Землі на Місяць” (1865), “Подорож капітана Гаттераса” (1866), “Діти капітана Ґранта” (1868), “Робур-завойовник” (1868), “Навколо Місяця” (1870), “Двадцять тисяч льє під водою” (1870). В останні роки життя письменник писав, так би мовити, “наперед”.

Коли почалася франко-прусська війна (1870), Жуль Верн, охоплений патріотичними почуттями, віддав свою яхту “Сен-Мішель” у розпорядження влади і вступив до загону берегової оборони.

1872 року Жуль Верн назавжди виїхав з Парижа. Він поселився у тихому провінційному місті Ам’єні. Письменник продовжував літературну діяльність, пильно стежив за всіма подіями політичного, культурного й наукового життя країни.

На яхті “Сен-Мішель” Жуль Верн об’їхав узбережжя Франції, Іспанії, побував у Середземному та Північному морях, відвідав Шотландію.

На схилі віку Жуль Верн почав утрачати зір, але продовжував працювати. Він писав з допомогою спеціального пристрою. “Я не можу не працювати. Праця — це моя життєва функція. Коли я не працюю, не відчуваю в собі життя”, — казав він.

Крім романів, Жуль Верн залишив по собі десять наукових досліджень з географії; найвідоміше з них — тритомна “Історія великих подорожей”. Творча спадщина письменника величезна. Його книги складають бібліотеку приблизно в 115 великих томів.

Помер Жуль Верн 24 березня 1905 року...

Вже після виходу перших романів він став найвідомішим у світі письменником-фантастом. Слава його зростала з року в рік, її поширювали та зміцнювали нові й нові твори. Автор “Незвичайних подорожей” увійшов в історію літератури як основоположник і неперевершений майстер роману про науку та її безмежні можливості.

Жуль Верн пильно стежив за розвитком науки, не залишаючи поза увагою жодного відкриття чи технічного удосконалення. Він заносив до свого каталогу відомості про нові винаходи електротехніки — телефон, свічку Яблочкова та Едісона, фонограф тощо. Наукові відкриття й вин а ходи лягали в основу нових романі в письменника. Він геніально передбачав подальший розвиток тієї чи іншої галузі науки. В його творах знаходимо найсміливіші думки, що інколи значно випереджали рівень тогочасної науки. Жуль Верн передбачив появу кінофільмів, підводних човнів. Він першим висунув математично обґрунтовану ідею космічних подорожей. Спостерігаючи політ аеростата, письменник прийшов до висновку, що майбутнє належатиме апаратам, важчим за повітря, і в його романах з’являються літак з гвинтами та гелікоптер. Вивчаючи балістику, Жуль Верн зробив висновок про неминучість появи далекобійної артилерії. Відкриття розпаду атомного ядра наштовхнуло його на думку про можливість практичного використання атомної енергії. Був упевнений, що настане час, коли людина заглибиться в надра Землі і полетить у космос. Таких науково обґрунтованих прогнозів у Жуля Верна безліч. Недарма Д. Менделєєв називав його науковим генієм; десятки вчених (серед них і К.Ціолковський), винахідників та мандрівників вважали Жуля Верна своїм натхненником.

Відтоді, як жив і творив Жуль Верн, техніка зробила велетенський крок уперед. XX сторіччя стало епохою науково-технічної революції. Жуль Верн передбачив і це: “Хоч би там що я писав, хоч би там що вигадував — я завжди стою на ґрунті реальності. Вже близька та пора, коли наукові відкриття перевершать силу уяви”.

Так і сталося. Дивовижний “Наутілус” (роман “Двадцять тисяч льє під водою”) поступився місцем атомним човнам. Відважні вчені успішно досліджують Північний та Південний полюси. У космосі побували сотні дослідників. На поверхні Місяця вже є сліди коліс місяцеходів і людські сліди...

Жуль Верн створив новий тип пригодницького роману, збагативши його новим змістом і піднісши на вищий щабель досконалості художню форму. У творах з ускладненою інтригою письменник не обмежувався звичайними для пригодницького роману художніми засобами (подолання перешкод, досягнення майже недосяжної мети, розкриття таємниці тощо). Аби по-справжньому зацікавити читача, він завжди вигадував незвичайний сюжетний хід або неймовірний поворот дії.

Герої творів Жуля Верна — мандрівники, вчені, винахідники, дослідники — завжди розумні, вольові, шляхетні й людяні. Вони не знають, що таке вагання, суперечності, сумніви. Обравши мету, йдуть до неї, долаючи труднощі й небезпеки; невтомно борються за свободу і справедливість, захищають бідних і знедолених. “У Жуля Верна не знайдеш героя, який не був би готовий ризикувати життям, аби урятувати інших. Дієва великодушність, прагнення прославити людину, зобов’язуючи особистість спрямовувати свої зусилля на благо суспільства, — ось ті дві великі тенденції, що характеризують творчість Жуля Верна з погляду моралі”, — пише сучасний французький літературознавець Гіслен де Дісбах.

Такі герої діють у романі “Таємничий острів”. Талановитий інженер, учасник боротьби за звільнення негрів Сайрес Сміт і троє його вірних друзів та хлопчик здійснюють сміливу втечу з полону й потрапляють на безлюдний острів, де “з нічого створюють усе”. Цей роман завершує трилогію, в якій поруч із волелюбними героями з’являється постать загадкового і могутнього захисника скривджених, інженера і вченого — капітана Немо.

Починається трилогія романом “Діти капітана Ґранта” (1868); за ним з’явився другий — “Двадцять тисяч льє під водою (1870). Про план першого роману Жуль Верн розповідав своєму видавцеві та другові П’єру Жану Етцелю: “Діти вирушають на пошуки батька, що пропав безвісти. Шотландський патріот, він не бажав змиритися з тим, що Англія поневолила Шотландію... Вирішив заснувати шотландську колонію на одному з островів Тихого океану. Підібрав команду і відплив досліджувати ці острови... Лорд Гленарван, однодумець капітана, знаходить документ, що пояснює його зникнення. Пошкоджений водою документ поведе їх по фальшивому сліду. З’явиться вчений-усезнайко...”

Отже, з самого початку Жуль Верн підкреслює, що дії капітана Ґранта зумовлені його світоглядом патріота і є політичним протестом. З розвитком сюжету твору письменник неодноразово торкається актуальних проблем свого часу. Мандрівники шукають Ґранта в Південній Америці, в Австралії, в Новій Зеландії. Докладно розповідаючи про флору й фауну цих країн, Жуль Верн не забуває нагадати і про поневолення тубільних племен білими завойовниками-колонізаторами, про жорстокі репресії та рабське існування. Найчастіше він використовує для цього величезну ерудицію Жака Паганеля.

Цей персонаж відіграє в романі одну з найважливіших ролей. Учений-енциклопедист стає для всіх мандрівників невичерпним джерелом цікавих відомостей. У цьому він схожий на самого Жуля Верна — адже обидва здобули знання не з тривалих подорожей по всіх континентах, а з книжок. Але знання ці такі глибокі, що складається враження, ніби і Жуль Верн, і Паганель не один рік перебували в країнах, які змальовують. Прагнення вченого проникнути в суть явищ природи, навіть коли вони набувають катастрофічного характеру, робить Паганеля надзвичайно безстрашним. Філософ за складом характеру, він ніколи не скаржиться на незручності подорожі, тому завжди спокійний і життєрадісний. Щоправда, є в нього вада, з якої повсякчас кепкують товариші: Паганель дуже неуважний. Саме через цю його рису мандрівникам довелося здійснити навколосерцевий подорож.

З-поміж інших персонажів роману — лорда Гленарван, майора Мак-Наббса, капітана яхти “Дункан” Джона Манглса — справжнім героєм стає Роберт Ґрант. Цей дванадцятирічний хлопчина — рішучий і сміливий. Тривала подорож і пов’язані з нею труднощі загартовують Роберта. Змужніння цього хлопця, який в усьому намагається наслідувати старших, відбувається досить швидко. В кінці роману Роберт майже втрачає дитячі риси. Особисте горе, тяжкі випробування й подолані перешкоди роблять його сміливим юнаком, який чудово розуміє свої обов’язки щодо сестри Мері, усвідомлює свій майбутній шлях. Не випадково він нагадує сестрі слова батька: “Справжній чоловік повинен творити свою долю власними руками.”

У багатьох романах Жуля Верна читач не зустріне жодного жіночого образу. Письменник гадав, що жінки заважають його героям у досягненні особливо важливих цілей. А в творах, де жінки беруть участь у пригодах поруч з чоловіками, їх наділено майже ідеальними рисами. Розумні, енергійні, а водночас ніжні та зворушливі, вони поділяють усі труднощі й небезпеки. Леді Гленарван, дочка відважного мандрівника, пропонує чоловікові розпочати пошуки капітана Ґранта. Під час подорожі і вона, і Мері Ґрант виявляють неабияку мужність і силу.

Мері й Джон покохали одне одного, проте Жуль Верн ледве торкається їхніх почуттів. Це — не випадковість. Адже головне в його романах — змагання людини з природними стихіями, з якимись злими силами, боротьба за здійснення своїх сміливих і благородних намірів.

За Є. Брандісом

Читати далі
Додати відгук