Історія речей. Дитяча енциклопедія

Жанр: Література для дітей, Енциклопедії

Правовласник: Фоліо

Дата першої публікації: 2005

Опис:

У повсякденному житті людину оточує безліч корисних і звичних речей: стільці і годинники, зубні щітки і електричні лампочки, пральні машини і літаки. Але так було не завжди. Ця книжка розповідає, де, як і коли з’явились усі ті речі, що зробили життя людини набагато зручнішим і які можна вважати справжнім надбанням цивілізації

Анотація

У повсякденному житті людину оточує безліч корисних і звичних речей: стільці і годинники, зубні щітки і електричні лампочки, пральні машини і літаки. Але так було не завжди.

Ця книжка розповідає, де, як і коли з’явились усі ті речі, що зробили життя людини набагато зручнішим і які можна вважати справжнім надбанням цивілізації.


В. Скляренко

Історія речей

Рукотворне царство

Якщо ми подивимося довкола себе, то побачимо безліч різних речей, малих і великих. На вулицях рівними рядами стоять будинки, дорогою мчать автомобілі, тролейбуси, автобуси. Заходимо додому — там нас зустрічають «домашні» речі — столи і стільці, шафи й полиці. Захотілося попити води — беремо склянку або чашку, захотілося порозважатися — вмикаємо телевізор. Треба домовитись з другом про зустріч — набираємо номер телефону. І все це — майже автоматично, бо ми від самого народження живемо відразу у двох світах.

...

Перший світ — це природа. Він — найважливіший. Від природних умов (клімату, рельєфу, рослинного та тваринного світу) колись залежало життя людини. І в першу чергу люди селилися там, де умови існування були найсприятливіші. Другий світ — це світ речей. З усіх живих істот нашої планети тільки людина створила такий всесвіт. І продовжує його поповнювати.

...

Повернімося в ті далекі часи, коли з’явилася різниця між людиною та іншими представниками тваринного царства. Ви, мабуть, багато разів бачили малюнки, що зображують доісторичних людей. Вони вдягалися в шкіри, жили невеликими племенами, ночували в печерах і полювали на мамонтів — саме так зазвичай уявляють собі наших предків ті, хто малює комікси. Насправді ж їхнє життя було не таким вже й простим.

Уявіть собі: ви живете на межі між лісом та полем або десь у скелястій місцевості разом із кількома дорослими, які вас захищають і годують. Навколо — жодної будівлі, де можна сховатися від негоди. Вам ще невідомий вогонь, тому вночі доводиться спати, притиснувшись до когось, щоб трохи зігрітися, а вдень їсти сире м’ясо й рибу, відшукувати їстівні корінці... Таке життя майже не відрізнялося від життя тварин, але згодом ситуація змінилася...

Першим кроком до створення світу речей стало використання знарядь праці. Спочатку їх було всього два: палиця і камінь. Палицею можна було розкопати землю, щоб дістатися до гнізда джмелів і поласувати медом або відкопати корінці, вона ставала у пригоді під час полювання, а якщо кинути її у крону дикої груші або горіха, можна було збити нею плоди. Камінь — також дуже зручна річ. Він був першою зброєю, яка діяла на відстані, і водночас — першим столовим прибором (з його допомогою розтрощували кістки). Спочатку люди хапали перші-ліпші палиці й каміння, їм навіть на думку не спадало носити їх із собою. Потім стали відбирати ті камені, що були найбільш зручними, а палиці почали загострювати. Вчені вважають, що це сталося близько двох мільйонів років тому.

Звичайно ж, між тим, давнім, світом і сучасним — справжня безодня. Якщо б сучасну людину відправити в минуле, а людину, що жила два мільйони років тому, перенести у наш час, вони б були шоковані. Ми не звикли жити без таких звичайних надбань цивілізації, як мило, готовий одяг, ніж, сірники... А наші предки, якщо б побачили, скажімо, Київ, сказали б, що в цьому місці погано пахне, вулицями бігають чудовиська, а звірів мешкає так мало, що є сенс перебратися до найближчого лісу.

Але річ не в тому, що світ за два мільйони років так змінився, а в тім, що всі ті речі, що нас оточують, хтось винайшов. Кожна річ має свою історію, не схожу на інші. Візьмемо, наприклад, електричну лампочку. В неї є предки — гасова лампа, свічка, перші світильники, які складалися з плошки й шматка мотузки, факели... Цікаво?

...

Так, але не просто цікаво, а ще й корисно. Ні, ми не думаємо, що кожен із вас хоча б раз у житті потрапить у становище, в якому опинився Робінзон Крузо. Або люди разом вирішать повернутися до природи і відмовитися від надбань цивілізації. Але після того, як ви дізнаєтеся про помилки та успіхи винахідників, про сумні й веселі історії, які можуть розповісти різні речі, ви поглянете на світ трохи інакше. І, можливо, у свою чергу створите щось таке, що стане в пригоді вашим нащадкам. А не створите — теж не біда. Головне — рукотворний світ речей буде для вас більш зрозумілим.

Отже, на сторінках цієї книжки ви дізнаєтеся про секрети фарфорової чашки та булатної шаблі, про вітрильники й залізницю, про комп’ютери й ракети, про дитячі іграшки і модельний одяг. Обирайте, кому що до вподоби. А потім спробуйте уявити, якими будуть ці предмети, скажімо, через 100 років.

Читати далі
Додати відгук