Рослини. Дитяча енциклопедія

Жанр: Література для дітей, Довідники, Енциклопедії, Природничі науки, Біологія

Правовласник: Фоліо

Дата першої публікації: 2004

Опис:

Ця дитяча енциклопедія має на меті розширити уявлення юних читачів про розвиток царства рослин, особливості функціонування рослинних організмів, їхній життєвий цикл та способи пристосування до навколишнього середовища в усіх регіонах планети. Книга також допоможе усвідомити, яке місце посідають зелені мешканці у житті людей та тварин, зрозуміти велику цінність кожної рослини та необхідність збереження рослинного світу в усьому його розмаїтті.

Анотація

Ця дитяча енциклопедія має на меті розширити уявлення юних читачів про розвиток царства рослин, особливості функціонування рослинних організмів, їхній життєвий цикл та способи пристосування до навколишнього середовища в усіх регіонах планети. Книга також допоможе усвідомити, яке місце посідають зелені мешканці у житті людей та тварин, зрозуміти велику цінність кожної рослини та необхідність збереження рослинного світу в усьому його розмаїтті.


Рослини. Дитяча енциклопедія

ЗЕЛЕНИЙ КОЛІР ПЛАНЕТИ

Кажуть, з космосу планета Земля здається блакитною. Це через те, що вона вкрита товстим шаром атмосфери, а більшу частину її площі займають голубі води Світового океану. Але якщо летіти невисоко над землею, там, де кінчаються водні простори, на континентах вона набуває зеленого кольору. Це зеленіє багатомільйонна армія таємничого й такого ще недостатньо вивченого світу рослин. А коли б людина щоденно не знищувала своїх зелених сусідів, то цей колір був би значно яскравіший і однорідніший.

Рослини є однією з панівних царин органічного світу Землі і, як вважають вчені, першими з’явилися на планеті. Вони набули надзвичайного розмаїття і мають величезну життєву силу. Окремі їхні представники живуть на Крайній Півночі, навіть в Арктиці і Антарктиді, переносять надзвичайно високі температури на екваторі. їхні тендітні стеблинки піднімають асфальт, а корінці руйнують скелі.

Наприкінці XVII століття видатний шведський вчений Карл Лінней писав, що на Землі існує сім тисяч видів рослин. Зараз відомо понад триста двадцять тисяч тільки вищих квіткових рослин. Майже стільки ж існує й неквіткових. А кількість бактерій, які теж умовно віднесені до рослинного світу, взагалі підрахувати дуже складно.

Важко переоцінити роль і значення рослин у житті планети та людства. Саме вони створюють основну масу органічних речовин Землі й підтримують газовий склад атмосфери на планеті, чим забезпечують життя всіх земних створінь: самих себе, тварин і людей. Це вони сприяють родючості ґрунтів. Рослини також стали першими інженерами й одержали «авторські свідоцтва» на безліч технічних винаходів, а люди лише скопіювали їх або винайшли нещодавно. Ці зелені трудівники знищують шкідливі мікроорганізми. Вони дають людям безліч речей, без яких не може існувати сучасна цивілізація: житло, меблі, одяг, ліки, папір тощо.

...

А ще забезпечують нас теплом, годують, тамують спрагу, захищають від пекучого сонця. І таке інше, таке інше, таке інше... Цей перелік може зайняти кілька сторінок і все одно не відіб’є усіх корисних особливостей рослин — основи життя на Землі.

То що ж таке рослини? «Напевно те, що росте», — скажете ви і матимете рацію. Але ж ростуть усі живі творіння, в тому числі й людина та тварина, і навіть неживі об’єкти, наприклад гори.

«Те, що не рухається!» — спробуєте ви знайти іншу відповідь. Втім, насправді рослини рухаються, просто зазвичай дуже повільно. Вони змінюють положення стебла, листків і квіток відносно сонця та перед дощем, шукають опору для гнучкого стебла. А окремі види рослин навіть переповзають на інше місце. Є й такі, що миттєво згортають листочки від дотику. Один з прикладів такої недоторканої — добре знайома всім мімоза. Таким чином, і ця відповідь буде невірною.

Що ж таке роблять тоді зелені мешканці планети, чого не вміють робити інші? А ось що!

Рослини — єдині на Землі організми, які здатні синтезувати органічні речовини з неорганічних за допомогою сонячної енергії і виділяти при цьому необхідний для життя кисень. Таким чином, вони становлять первісне джерело їжі, енергії й газообміну для всіх інших форм життя на Землі.

Ви помітили, яким непростим виявилося навіть перше, таке, здавалося б, легке запитання стосовно рослин? А є й безліч інших, набагато складніших. Люди дуже поганознають зелене царство й особливості життя і поведінки рослин.

Завдяки життєдіяльності рослин увесь кисень атмосфери Землі поновлюється кожні дві тисячі років. А кожний гектар лісу щорічно виділяє три тонни кисню.

Щодо цього тваринам пощастило значно більше. їх, щоправда, менше, і вони примітивніші порівняно з представниками рослинного світу. А серед рослин є безліч травок та кущиків, що здаються нам суцільною зеленою масою і досі залишаються для нас безіменними. Та й великі дерева ми знаємо далеко не всі. Нерідко не можемо розпізнати навіть ті, що ростуть поряд з нами, у добре знайомому лісі чи парку.

...

Сад троянд в Окленді (Нова Зеландія)

Проте кожна рослина, навіть така, що складається з однієї клітини, ховає безліч цікавих особливостей, а деякі бережуть справжні таємниці, які вчені поки що не змогли розкрити.

Отже, ця книжка має на меті допомогти вам, юні читачі, розширити свої уявлення про рослинний світ, набути систематичних знань у цій галузі, більше дізнатися про найцікавіші явища царства рослин і конкретних його представників. На її сторінках ви ближче познайомитеся з добре відомими рослинами, що ростуть поряд, дізнаєтесь про зелених мешканців України та світу, здійсните подорожі до тропічних лісів, у савани, пустелі, тундри та інші природні зони планети. Книжка допоможе зрозуміти складні взаємини рослин між собою, стосунки між рослинами і тваринами, рослинами і людьми.

Хоч як не прикро це констатувати, але люди поступово знищують зелений покрив планети. Скорочується тайга і величезні тропічні ліси, зникають степи і луки. З ними гинуть цінні види рослин. Вчені навіть не можуть підрахувати котрі з них припинили своє існування і в якій кількості. Погіршується склад атмосфери. Половині людства загрожують голод і хвороби. Земля втрачає родючість.

В Україні росте понад сорок тисяч дерев, квітів, чагарників і трав. З них до Червоної книги країни нині занесено сто дев’яносто дев’ять видів. У 1985 році їх кількість становила лише сто шістдесят два види. Якщо ви, прочитавши цю книжку, усвідомите, що кожна рослина конче необхідна людям і є унікальною, що кожна билинка — це неповторне диво, то будете обережніше ставитися до своїх зелених сусідів. Не станете знічев’я нищити рослини, купувати дикі квіти, які продають на вулицях міст браконьєри. Бо цивілізована людина, яка усвідомлює свою відповідальність за майбутнє планети і людства, не дозволить собі або іншим цього робити.

Читати далі
Додати відгук