Скарбниця народної мудрості

Жанр: Казки, легенди, міфологія, Художня література, Філософська література

Правовласник: Фоліо

Дата першої публікації: 2015

Опис:

Відкривши цю книжку, ти потрапиш у чарівний світ українського фольклору. Прислів’я та приказки — ці духовні скарби з незапам’

Анотація

Відкривши цю книжку, ти потрапиш у чарівний світ українського фолькло­ру. Прислів’я та приказки — ці духовні скарби з не­за­па­м’ятних часів живуть у народі, передаються з уст в уста, від покоління до покоління, збагачуючи нашу мову влучними висловами та дотепними жартами.

Панасенко Тетяна Михайлівна

Скарбниця народної мудрості

Народ скаже, як зав’яже

Перше, на що зверне увагу кожний, хто візьме в руки цю книжку та прочитає назву, — це, звичайно ж, прислів’я та приказки. І він не помилиться, бо це найдавніші жанри ­усної народної творчості, які є узагальненою пам’яттю народу, висновками з життєвого досвіду. В них формуються погляди на навколишній світ, етику і мораль, історію і політику. Прислів’я та приказки впевнено можна назвати перлинами народної мудрості, бо вони відшліфовувались і вдосконалювались століттями й за ними стоїть авторитет багатьох поколінь.

Найближчими родичами прислів’їв та приказок є сталі народні по­рівняння. Вони також пов’язані зі спостереженнями над природою і діяльністю людини. Вдало сформульо­ваний, влучний образний вислів при нагоді повторювався тим, хто чув його від «автора», і переймався іншими. Прислів’я, приказки, сталі порівняння дають лаконічну оцінку побаченому, почутому, зробленому. Вони, як промінь, вихоплюють і висвітлюють найсуттєвіше.­

Багатовіковий досвід наших предків вкладено в прикмети та своєрідний хліборобський календар. Працюючи на землі, спостерігаючи за змінами в природі, наші пращури помічали, запам’ятовували і передавали своїм нащадкам своє­рідні «підказки» оточуючого світу. Дбайливий та старанний господар за найрізноманітнішими прикметами завжди намагався перед­бачати і майбутній врожай, і погоду на свята, і навіть долю своєї родини. І завжди в душі жевріло сподівання, що гарна прикмета обов’язково здій­сниться, а погана стане лише помилкою неуважного спостерігача.

Багато спільного з прислів’ями, приказками, сталими порівняннями мають загадки. Їх об’єднує насамперед метафоричність, а також стислість і чіткість викладу. Переносне значення дозволяє іноді вживати загадку як прислів’я. Специфіка загадок полягає в тому, що в них завуальований, зашифрований якийсь предмет чи явище і треба відшукати його первісне значення. Уміння відгадувати загадки в давні часи було мірилом мудрості й розуму. Пригадаймо сюжети багатьох казок та легенд, інколи від цього вміння залежала доля людини, а інколи — життя.

Трохи осторонь від усього вищезгаданого стоять скоромовки. Це своє­рідний фольклорний жанр, цінність якого полягає не в смисловому навантаженні чи оригінальному художньому вираженні, а в підборі і порядку слів, вимова яких вимагає певних зусиль і сприяє виробленню дикції. Однак це зовсім не означає, що скоромовки є беззмістовними нісенітницями. Звертаючи особливу увагу на добір слів, далекі предки наповнювали ці маленькі твори звичним та зрозумілим змістом. Для дітей, яким треба поліпшити дикцію, навчитись вимовляти окремі літери, скоромовки стали приємною грою, яка легко і непомітно, але впевнено допомагає малюкам.

Не можна забути і ще одну важливу деталь. Більшість запропонованих у цій книжці зразків народної мудрості характеризуються не тільки про­стотою й виразністю висловленого спостереження, не тільки серйозністю, філософською узагальненістю формулювань, але й здоровим народним гумором та іронією. А це є переконливою ознакою непереможного оп­тимізму і морального здоров’я народу.

Т. М. Панасенко

Читати далі
Додати відгук