На бій за волю

Жанр: Історія і факти

Правовласник: «Книжный Клуб «Клуб Семейного Досуга»

Дата першої публікації: 2016

Опис:

• Центральна рада та українізація в російській армії 1917—1918 роках • Війни з Радянською Росією та Білою армією 1917—1919 років • Повстанський рух в Україні 1918—1921 років • Війна ЗУНР і УНР проти Польщі 1918—1919 років

cover.png

t1.jpg 

 

 

142994.png 

Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля»

2016

 

ISBN 978-617-12-2046-1 (epub)

 

Жодну з частин цього видання не можна копіювати або відтворювати в будь-якій формі без письмового дозволу видавництва

 

Електронна версія зроблена за виданням:

 

УДК 94(477)

ББК Т3(4Ук)6-4

Н12

 

Рекомендовано до друку вченою радою історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка (протокол № 10 від 22 жовтня 2015 р.)

 

Авторський колектив: А. Руккас, М. Ковальчук, А. Папакін, В. Лободаєв

 

Рецензенти:

Геннадій Боряк, доктор історичних наук, член-кореспондент НАН України

Володимир В’ятрович, кандидат історичних наук

 

Громадський просвітницький проект «LIKБЕЗ. Історичний фронт»

 

r90.jpg 

 

Дизайнер обкладинки Кирило Ткачов, Владислав Прокопів

 

У оформленні обкладинки використано фото панцерника «Вільна Україна» Української галицької армії, 1919 р.

 

ISBN 978-617-12-1492-7

 

© Д. Вортман, М. Майоров, карти, 2016

© А. Руккас, М. Ковальчук, А. Папакін, В. Лободаєв, текст, 2016

© Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», видання українською мовою, 2016

© Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», художнє оформлення, 2016

 

Вступ

 

1914 року закінчився «довгий ХІХ вік», коли після завершення наполеонівських війн Європа виглядала стабільнішою, аніж будь-коли доти чи після. Звісно, у різних державах змінювалися політичні режими. Наприклад, у Франції монархію змінила республіка, але навіть у монархіях упевнено утверджувався конституційний демократичний лад, зростали економічні показники та чисельність населення. Решта світу забарвилася в кольори європейських колоніальних імперій. Проте трапилося й два прецеденти, які почали підважувати цей образ прогресу та стабільності. З багатьох феодальних державок утворилося два нові динамічні національні формування: Німецький Рейх та Італійське королівство. Вони об’єднали доти політично роз’єднані етнічні простори німців та італійців. Це стало прикладом для всіх бездержавних націй континенту. А таких було чимало.

Багатонаціональні імперії Австро-Угорщина та Росія здавалися нездоланними й непорушними, але стабільність держав залежить не від площі на мапі, а від їхньої легітимності з точки зору підданих. Кожна з них ризикувала виявитися колосом на глиняних ногах. Але імператори, королі й міністри могли не помітити, як змінилися уявлення людей. Непохитну віру в монарха заступала непохитна віра у вільну націю. До часу чехи, поляки чи русини-малороси-українці могли бути найлояльнішими підданими, але суспільна криза чи великі випробування були здатні захитати в їхніх головах усі підвалини суспільно-політичного ладу. І таким випробуванням стала Перша світова війна.

Усе, що ми маємо сьогодні як «світову систему ХХІ ст.», започаткувала Перша світова війна та ті соціальні експерименти й катастрофи, до яких вона призвела. Її наслідком стала й Друга світова з усіма її жахіттями. І «холодна війна». І сьогоднішній конфлікт Росії з великим світом коріниться в тих явищах, які породила Перша світова. Одне з них — це новітня Україна.

Улітку 1914 р. русини та малороси зіткнулися на полі бою з гвинтівками в руках і вбивали одне одного протягом трьох років, захищаючи власними тілами імперії Романових та Габс­бургів. А протягом 1917—1921 рр. вони як українці захищали вже власну державу.

Читати далі
Додати відгук