Напролом

Опис:

Перешкод не уникнути. Вони розчаровують і паралізують сучасне суспільство. Та годі їх сприймати негативно, вважає медіастратег Раян Голідей. Адже кожна перешкода — це можливість перевірити себе, спробувати щось нове і, врешті-решт, вийти переможцем. Використовуючи принципи стоїків, автор допоможе побачити ситуацію в цілому і зосередитися на тому, що можна змінити. Навчить, як стати емоційно стійкішим, знаходити у проблемах можливості і виробити імунітет до труднощів. ДЛЯ КОГО КНИЖКА Для якнайширшого кола читачів, які хочуть ефективно вирішувати проблеми і отримувати користь від них. ЧОМУ ЦЯ КНИЖКА Якщо ви відчуваєте розчарування, деморалізовані або тупцяєте на місці, ця книжка допоможе перетворити великі перешкоди у неабиякі вигоди. І надихатиме десятками реальних історій про великих людей будь-якого віку і епохи.

090_Holidey-Ryan_Naprolom_1000.jpg

Передмова

Сто сімдесятий рік до нашої ери. Розпал війни з германськими племенами. Римський імператор Марк Аврелій під покровом ночі взявся до письма у своєму наметі. А може, це було в його палаці на світанку. Або ж він урвав кілька хвилин під час гладіаторських ігор, ігноруючи криваву різанину на арені Колізею. Місце дії не має значення. Важливо те, що чоловік, відомий сьогодні як останній з «п’яти хороших імператорів», узявся до письма.

Не для широкого загалу. Не заради визнання. Для себе. І його слова беззаперечно стали однією з найефективніших в історії формул подолання будь-якої життєвої перешкоди. Формулою процвітання не всупереч труднощам, а завдяки їм.

На той момент він закінчив лише перший абзац. Нового було небагато: чи не кожну думку в тій чи іншій формі можна прочитати в книжках його наставників і кумирів. Але в скупих 85-ти словах Марк Аврелій так чітко висловив безсмертну ідею, що затьмарив імена своїх видатних попередників: Хрисіппа, Зенона, Клеанфа, Арістона, Аполлонія, Юнія Рустіка, Епіктета, Сенеки, Музонія Руфа.

Цього більше ніж достатньо.

Ми можемо зустріти на шляху перешкоди нашим діям... але ніщо не здатне завадити нашим намірам і силі волі. Люди вміють пристосовуватися. Наш розум адаптується й перетворює перешкоду на перевагу.

І завершив він це словами, яким судилося стати впливовим афоризмом:

Перешкода до дії прискорює дію.

Завада на шляху стає новим шляхом.

Слова Марка — секрет мистецтва під назвою «перевертання перешкод догори дриґом». За цим принципом завжди існує спосіб обійти заваду чи знайти інший шлях до пункту призначення. Усі невдачі та проблеми передбачувані й не вічні. Кожна перешкода стає нагодою.

Для Марка Аврелія ці слова не були пустими. За дев’ятнадцять років свого правління він бачив постійні війни, жахливу чуму, підбурювання до зради, зазіхання на престол одного з найближчих друзів, регулярні й виснажливі подорожі по всій імперії — від Малої Азії до Сирії, Єгипту, Греції та Австрії, — скарбницю, що танула на очах, жадібного і не дуже розумного зведеного брата на посаді другого імператора тощо.

Однак у кожній цій перешкоді Марк вбачав прекрасну нагоду для вияву людських чеснот: терпіння, хоробрості, скромності, кмітливості, логіки, справедливості й винахідливості. Влада ніколи не засліплювала його, а стрес чи труднощі не впливали на поведінку. Він рідко вдавався до безчинства й гніву і ніколи до ненависті й люті. Есеїст Метью Арнолд у 1863 році зауважив, що Марк був людиною, яка обіймала найвпливовішу посаду у світі, а всі сучасники імператора стверджували, що він був гідний свого статусу.

Виявилося, що крихта мудрості, закладена в невеличкому тексті Марка Аврелія, вплинула на тисячі людей, які постійно керувалися його порадою. Цей вислів став глобальною константою для всіх часів.

Шлях цієї мудрості можна простежити від згасання й занепаду Римської імперії, через творчі настрої Ренесансу і аж до революційних проривів Просвітництва. Вона різко вирізнялася в новаторському дусі американського Заходу, завзятості Союзу під час Громадянської війни1 й жвавості промислової революції. Вона формувалася в сміливих вчинках лідерів руху за права людини й повністю розкрилася в таборах військовополонених у В’єтнамі. А зараз ця крихта мудрості уклинилася в ДНК винахідників з Кремнієвої долини.

Цей філософський підхід — рушійна сила людини, яка зробила себе сама, і рятівне коло для того, хто у своїй роботі стикається з великою відповідальністю й значними проблемами. На полі бою чи в залі засідань, крізь континенти й століття, члени кожної групи, класу, спільноти чи корпорації зустрічали на своєму шляху перешкоди й долали їх... перевертаючи догори дриґом.

Ця боротьба — єдина константа, що єднає нас з іншими. Свідомо чи ні, кожна людина є частиною стародавньої традиції. Ми керуємося нею у вічних теренах можливостей і труднощів, перешкод і тріумфів.

Усі ми законні спадкоємці цієї традиції. Це наше невід’ємне право від самого народження. Хай що виникало б на нашому життєвому шляху, завжди є вибір: пасувати перед перешкодами чи завдяки ним просунутися ще далі. Так, ми не імператори, але світ постійно випробовує нас на міцність. Він наче питає: «А ти гідний? Чи зможеш подолати неминучі завади? Чи зможеш встояти й довести, що ти — міцний горішок?».

Більшість людей дають ствердну відповідь на ці запитання. І лише невелика купка людей доводить, що вони здатні не лише встояти під натиском перешкод, а й перетворити кожну з них на рушій процвітання; що кожне випробування приносить їм користі більше, ніж їх відсутність.

Тепер настала ваша черга перевірити, чи гідні ви бути поміж цих людей.

Ця книга вкаже вам правильний шлях.


1 Союз — федерація 24-х північних штатів США в період Громадянської війни 18611865 років, які боролися проти південних штатів Конфедерації (прим. пер.).

Читати далі
Додати відгук