Медицина

Опис:

Наша книжка познайомить юних читачів з історією розвитку медицини та видатними представниками цієї науки, починаючи з давньоримського лікаря Галена, якого називають батьком медицини. Також ми розповімо про будову людського організму та його функції і наведемо інформацію про новітні відкриття у галузі медицини, що спрямовані на збереження здоров’я і попередження захворювань. Завершує нашу енциклопедію розповідь про так звану нетрадиційну медицину та її різновиди.

Анотація

Наша книжка познайомить юних читачів з історією розвитку медицини та видатними представниками цієї науки, починаючи з давньоримського лікаря Галена, якого називають батьком медицини. Також ми розповімо про будову людського організму та його функції і наведемо інформацію про новітні відкриття у галузі медицини, що спрямовані на збереження здоров’я і попередження захворювань. Завершує нашу енциклопедію розповідь про так звану нетрадиційну медицину та її різновиди.

В. Скляренко,Т. Іовлєва,О. Очкурова

МЕДИЦИНА

Хранителька здоров’я

Мабуть, кожному з нас доводилося чути вислови: «Скільки людей — стільки й думок», «На колір і смак товариш не всяк». Проте вони не до кінця справедливі і завжди знайдеться людина, яка поділяє твою думку і навіть смаки. А ось приказка «Скільки людей — стільки й хвороб» абсолютно справедлива, адже немає у світі однакових людей. І хворіють вони по-різному і з різних причин, навіть коли у них той самий діагноз. Ви можете сказати, що існують однояйцеві близнюки, які схожі один на одного, як дві краплини води. Так, вони дуже схожі, але ж близькі їх розрізняють, і дактилоскопіст за відбитками пальців одразу скаже, що це дві різні людини. А мама близнюків зможе розповісти, як по-різному вони хворіють. Одного застуда звалить одразу з високою температурою, й видужає він так само швидко, як і захворів, а в іншого і перебіг хвороби, і видужування йтимуть досить повільно. Організм кожної людини настільки унікальний, що хвороба та її лікування є процесом суто індивідуальним.

З давніх-давен лікування було заняттям особливим, тобто недужих завжди зцілювали певні представники громади, ті, хто міг недугу відвернути. Отже, без перебільшення можна сказати, що народна медицина існує відтоді, як з’явилася людина. Про це писали Л. Морган, Е. Тейлор, В. П. Алексєєв та інші дослідники первісної культури. До того ж народна медицина — явище універсальне, бо існувала вона в усі періоди історії людства, в усіх народів світу. Її досвід множився з тисячоліттями, передавався з покоління в покоління, зберігався у вузькому колі адептів, розвивався одними й нищився іншими. Народна медицина ввібрала в себе як раціональні знання й прийоми (лікувальні засоби рослинного, тваринного або мінерального походження; психологічний вплив, масаж, гігієнічні навички), так і ірраціональні, що виникли як закономірний результат мінливого світогляду могутньої й незрозумілої природи. Отже, народна медицина — поняття досить широке й історично дуже давнє: йому понад два мільйони років.

Перевірені часом раціональні прийоми й величезний емпіричний (чуттєвий) досвід народного лікування стали згодом одним із джерел традиційної, а потім і наукової медицини, тоді як магічні ритуали й ірраціональні прийоми первісного лікування були предметом критики і за певних історичних умов ставали приводом для боротьби з народною медициною.

Традиційна медицина — поняття вужче, конкретніше й історично молодше. У її основі завжди лежить чітке філософське, а точніше релігійно-філософське вчення, у яке органічно вплітається досвід народного лікування даної нації. І оскільки традиційна медицина розвивається в руслі сталих традицій, вона мало змінюється з плином століть і навіть тисячоліть (приклад тому — традиційна китайська медицина). Традиційна медицина життєздатна там, де є носії цієї культури — тобто в себе на батьківщині. Це не виключає можливості її подальшого поширення й на інші регіони земної кулі, але на батьківщині вона завжди буде більш популярною та життєздатною. Класичними прикладами традиційної медицини є китайська, індійська (аюрведа), тибетська традиційні системи.

І народне лікування, і традиційна медицина є джерелами наукової (або офіційної) медицини, що найтіснішим чином пов’язана з науковим експериментом, у ході якого перевіряються емпіричні знання й філософські ідеї, створюються наукові, експериментально обґрунтовані, концепції, гіпотези, теорії. Крім того, наукова медицина інтернаціональна за своєю суттю — у наші дні її досягнення швидко стають надбанням усіх народів Землі.

Фактично, наукова медицина і її методи не є традиційними, тобто пов’язаними з якою-небудь однією культурою. Але в сучасній практиці вона найпоширеніша, тож саме її тепер називають традиційною, а прадавню народну медицину, навпаки, називають нетрадиційною.

Незважаючи на певну плутанину понять, усі відомі в наш час види медицини — народна, традиційна й наукова — «співпрацюють» між собою і тим самим відкривають перед людством широкі перспективи лікування й попередження хвороб методами, які називають природними, тобто такими, що не порушують взаємодії людини з навколишнім світом.

Читати далі

Відгуки читачів про книгу:

Додати відгук