Література України

Жанр: Биографии и автобиографии, Литература для детей, Справочники, Литература

Правообладатель: Фоліо

Дата первой публикации: 2006

Описание:

Ця книга стане в нагоді учням середньої школи та взагалі тим, хто цікавиться літературою нашої держави. Бо творчі здобутки українських майстрів слова — як минулого, так і сучасності — заслуговують на більше, ніж відсторонена повага та швидке перегортання сторінок підручників. Знайомтеся з українською літературою від її витоків.

Анотація

Ця книга стане в нагоді учням середньої школи та взагалі тим, хто цікавиться літературою нашої держави. Бо творчі здобутки українських майстрів слова — як минулого, так і сучасності — заслуговують на більше, ніж відсторонена повага та швидке перегортання сторінок підручників. Знайомтеся з українською літературою від її витоків.

Скляренко В. М., Батій Я. О.

ЛІТЕРАТУРА УКРАЇНИ

Слово до читача

«У кожного своя доля і свій шлях широкий», — сказав Т. Г. Шевченко. Тільки комусь випадає доля щаслива, шлях битий та рівненький, а хтось повинен усе життя доводити світу, що він чогось вартий. І це стосується не тільки конкретних постатей, але й цілих держав і народів. Так сталося, що доля українського народу ніколи не була легкою. «Шматочком раю на землі» називає легенда цю святу землю — колиску давньої могутньої культури. І цей рай нашим пращурам доводилося віками боронити від різноплемінних завойовників. Доля України — це золотий промінь сонця над сивим курганом і ніжні пелюстки мальви під важким копитом татарського коня; усмішка немовляти і сльози бранців; героїчні походи запорізьких козаків — славетних степових лицарів — і перетворення на Малоросію, закуток великої імперії; емоційні гасла і жорстокі репресії, страшний штучний голодомор; гучні слова імперських діячів і фізичне та моральне знищення цвіту нашої нації.

У світовій історії важко знайти аналогію тому стану, в якому опинилися українська культура, наука і мистецтво. Що й казати, навіть сама жива мова великого народу систематично заборонялася, переслідувалася спеціальними офіційними актами! Геноцид України тривав століттями. Указами російських царів під забороною опинилися українське книгодрукування, викладання національною мовою в освітніх закладах, закривалися українські театри. А пореволюційна доба принесла нові постанови, спрямовані на «викриття буржуазного націоналізму» (під останнім розуміли всю українську культуру, мову, історичну і національну самосвідомість), і примусову суцільну русифікацію. Чужинці вперто, цілеспрямовано обкрадали, фальсифікували нашу культуру та історію. І ми вже якось звикли до того, що билини — це жанр російської літератури, митці «розстріляного відродження» — вороги народу, а українська мова дуже програє порівняно з російською, є «низькою». Звичайно, спроби осмислити розвиток національної літератури як окремої художньої системи постійно тривали, але вони довгий час залишалися невідомими широкому колу читачів. Нарешті, настав час пригадати, що наша самобутня героїчна історія сягає в глибину століть, багатющий український фольклор чекає на своїх дослідників, оригінальна художня література варта пильної уваги і щирого захоплення.

У 80-х роках минулого століття дослідники активно взялися за ліквідацію «білих плям» у духовній генеалогії власної нації. Але справа ця ще далеко не завершена.

Ця книжка пропонує вам загальний огляд етапів становлення і розвитку української літератури. Сторінки енциклопедії допоможуть вам ознайомитися з життям і творчістю тих митців, які стали класиками, і тих, чиї імена протягом багатьох десятиліть були забороненими, вилученими з літератури, майже не відомими українському читачеві (за межами нашої країни твори цих майстрів слова добре знали, любили і неодноразово видавали в перекладах).

Книжка складається з шести розділів. Перший з них пропонує вам по-новому поглянути на творчість наших далеких пращурів; у другому розділі мова піде про літературну спадщину прадавніх та давніх часів, часів Київської Русі; третій нагадає про геніальні мистецькі надбання письменників нової доби; у четвертому на вас чекатиме знайомство з представниками періоду, відомого під назвою «розстріляне відродження», та тими майстрами слова, що стали класиками української діаспори; п’ятий розділ присвячено відомим і не дуже відомим іменам та фактам із новітньої української літератури; у шостому ви стисло познайомитеся з видатними письменниками, які народилися чи довгий час жили на Україні, але є класиками літератури інших народів. А короткий словник допоможе легше зорієнтуватися в літературознавчій термінології, використаній в енциклопедії.

Українська література упродовж століть зазнавала тяжких поневірянь. Її шлях до наших сердець не був вистелений пелюстками троянд. Але вона вперто долала всі перешкоди, прямуючи через терни — до зірок!

Читать далее
Добавить отзыв