Економіка: Інструкція з використання

Жанр: Публицистика, Бизнес и экономика

Правообладатель: НФ

Дата первой публикации: 2016

Описание:

Економіка може бути простою наукою, доступною для всіх, — доводить автор. Хай вас не лякають цифри, заплутані формули і незрозуміла термінологія — усе це не головне. Економіка — це передусім про людей, а не про виробництво чи дефіцит державного бюджету. І розумітися на ній може кожний. Чи справді одні бідні, бо ледачі, а інші заможні, бо наполегливо працюють? У чому причина світової кризи 2008 року? Чи може країна досягти економічного успіху, перестрибнувши етап індустріалізації? Чанґ відповідає на ці питання жвавою метафоричною мовою.

066_Ha-Joon-Chang_Ekonomika.jpg

Моїм батькам

Пролог. До чого це все?

Навіщо вивчати економіку?

Чому люди не надто цікавляться економікою?

Якщо ви взяли до рук цю книгу, то, напевне, хоч трохи цікавитеся економікою. Навіть якщо так, мабуть, вам усе ж таки трохи страшно. Економіку вважають наукою, можливо, не настільки складною, як фізика, але теж доволі непростою. Хтось із вас, імовірно, пригадує виступи економістів на радіо: їхні твердження викликали певні сумніви, проте ви все одно приймали їх на віру. Зрештою, так сказав експерт, а ви в своєму житті жодної книжки з економіки не прочитали.

Та чи справді економіка така вже складна? Звісно, ні, якщо пояснювати її простими словами. У своїй попередній книзі «23 факти про капіталізм, які від вас приховують» я нахабно заявив, що економіка на 95 % — це просто здоровий глузд, який навмисне ускладнюють професійними термінами й математикою.

Економіка — не єдина царина, яку хочуть зробити складнішою, ніж вона є насправді. У будь-якій професійній галузі, де потрібні спеціальні знання, — економіці, слюсарстві або медицині — професійна мова сприяє порозумінню між фахівцями, але ускладнює спілкування із зовнішнім світом. Люди технічних професій трохи цинічні: вони свідомо прагнуть зробити свій фах складнішим, ніж він є, аби виправдати високу вартість своїх послуг.

Проте жодній іншій дисципліні не «пощастило» настільки відгородитися від загалу, як економіці. Не володіючи особливими знаннями, люди готові сперечатися на безліч тем: про кліматичні зміни, одностатеві шлюби, війну в Іраку чи атомні електростанції. Але коли розмова доходить до економіки, багато хто миттю втрачає бажання будь-що говорити чи доводити. Коли ви востаннє дискутували про долю євровалюти, нерівність у Китаї або майбутнє обробної промисловості США? Ці питання важливі незалежно від того, де ми живемо, адже можуть покращити або погіршити ринок праці, вплинути на зарплату, а зрештою, і на пенсію. Утім, швидше за все, ви про них серйозно не замислювалися.

Такий дивний стан речей почасти можна пояснити тим, що економічні проблеми не зачіпають наших почуттів так глибоко, як, скажімо, кохання, травми, смерть або війна. Так сталося ще й тому, що протягом кількох останніх десятиліть людей особливо наполегливо переконували, буцімто економіка — як фізика і хімія — це наука, де на всі запитання вже готова єдина правильна відповідь. Тому всім, хто не знається на економіці, слід просто прийняти думку фахівців і впокоритися з нею. Ґреґорі Манків, професор економіки Гарвардського університету й автор одного з найпопулярніших підручників з цієї дисципліни, одного разу сказав: «Економісти полюбляють маскуватися під учених. Це я точно знаю, адже сам часто це роблю. Викладаючи на молодших курсах, я цілком свідомо називаю економіку наукою, щоб у студентів не склалося враження, що вони вивчатимуть якусь аморфну навчальну дисципліну»1.

Прочитавши цю книгу, ви зрозумієте, що економіку в жодному разі не можна називати наукою на кшталт фізики чи хімії. Існує безліч економічних теорій, кожна з них висвітлює складну реальність із певного боку, надає свої моральні та політичні оцінки й судження та, врешті-решт, доходить власних висновків. І цього ще замало: економічні теорії досі не могли спрогнозувати розвиток подій у реальному житті навіть у тих галузях, до яких дотикаються безпосередньо, не в останню чергу тому, що люди наділені свободою волі, й це відрізняє їх від молекул і фізичних об’єктів2.

Якщо в економіці не існує єдиної правильної відповіді, ми не можемо залишити її в руках експертів. Кожен свідомий громадянин має знатися на економіці. Звісно, я не пропоную вам узяти грубий підручник і прийняти якусь єдину думку. Ні, економіку слід вивчати так, щоб ознайомитись із різноманітними економічними аргументами й навчитися кожен із них критично оцінювати з урахуванням певних економічних умов, моральних цінностей і політичної мети (зауважте, я не маю на увазі якийсь «один аргумент»). Для цього потрібна книга, в якій економіка викладається по-новому. Я сподіваюся, що в цій книзі ви знайдете саме такий виклад.

Чим ця книга відрізняється від інших?

Чим ця книга відрізняється від інших вступних книг з економіки?

По-перше, я сприймаю читачів серйозно. І це не просто слова. Моя книга — не стислий переказ неосяжної одвічної істини. Я розповідаю про різні прийоми аналізу економіки й щиро сподіваюся, що читачі цілком здатні їх критично сприймати. Я не уникаю обговорення таких фундаментальних методологічних питань, як-от: чи є економіка наукою та яке значення мають (і повинні мати) для неї моральні цінності. За можливості я розкриваю передумови економічних теорій, аби читачі могли сформувати власну думку про їхню реалістичність і доречність. Окрім того, я розповідаю, звідки беруться та як збираються числові дані, принагідно попереджаючи, що вони не є так само об’єктивними, як, скажімо, маса слона або температура посудини з водою1. Словом, я намагаюся пояснити читачеві, як потрібно думати, а не про що.

Книга вимагає від читачів якнайглибшого аналізу, але це не означає, що вона складна. У ній немає нічого незрозумілого для людей із середньою освітою. Вам необхідно лише виявити цікавість, щоб дізнатися про справжній стан справ, і терпіння, щоб за один раз подолати кілька підрозділів.

По-друге, докорінна відмінність моєї книги від інших полягає в тому, що в ній чимало розповідається про світ, як він є. Ні, це не помилка: я справді маю на увазі цілий світ. Тут ви знайдете відомості про різні країни. Звісно, не всім я приділяю однакову увагу. Однак, на відміну від більшості інших книг з економіки, я не обмежуюся однією-двома країнами або лише одним типом (скажімо, лише заможними або лише бідними країнами). Інформацію переважно подано в числах: масштаби світової економіки, частка в ній США чи Бразилії, частка виробленої продукції, інвестованої Китаєм або Демократичною Республікою Конґо, тривалість робочого дня в Греції чи в Німеччині. До цього додаються детально перевірені відомості про інституційні механізми, історичне тло, політичні курси тощо. Сподіваюся, наприкінці книги читач зможе сказати, що має уявлення про те, як насправді працює світовий економічний механізм.

«А зараз щось зовсім інше...»2


1 Хоча самі вчені, якщо ви їх запитаєте, скажуть, що навіть ці показники не є цілком об’єктивними.

2 Так казали в шоу «Летючий цирк Монті Пайтона».

Читать далее
Добавить отзыв