Капітал у XXI столітті

Жанр: Человек и общество, Публицистика, Бизнес и экономика

Правообладатель: НФ

Дата первой публикации: 2016

Описание:

Кому буде належати світ наприкінці XXI століття? Якими є механізми накопичення і перерозподілу багатства у світі? Чи мав рацію Карл Маркс, обіцяючи «неминучу загибель» капіталізму? На ці та інші запитання автор шукає відповіді у книзі. Пікетті жодним чином не претендує на беззаперечність своїх ідей. На прикладі Європи і США він розглядає концепції розвитку капіталу від ХVІІІ століття й до сьогодні. Усі свої ідеї підкріплює розрахунками, елементарними та усім зрозумілими формулами, навіть прикладами з класичного та сучасного мистецтва.

064_Piketty-Toma_Capital-XXI_super-cover.jpg

Подяки

У основу цієї книги покладено п’ятнадцять років досліджень (1998–2013), значною мірою присвячених розумінню історичної динаміки багатства та доходу. Чималу частину роботи виконано в співпраці з іншими вченими.

Моє давніше дослідження, що стосувалося працівників із високим прибутком у Франції, «Високі доходи у Франції в ХХ столітті» (Les hauts revenus en France au 20e siècle) 2001 року, виявилося вдалим і заслужило енергійну підтримку Ентоні Аткінсона та Емануеля Саеза. Без них мій скромний франкоцентричний проект ніколи не сягнув би того міжнародного масштабу, який має сьогодні. Тоні, який був для мене взірцем під час навчання у виші, став першим читачем моєї історичної праці з питань нерівності у Франції і негайно взявся вивчати ситуацію у Великій Британії та низці інших країн. Разом ми видали два об’ємисті томи, що вийшли друком 2007 та 2010 років, охопили загалом 20 країн і склали наймасштабнішу доступну базу даних щодо історичної еволюції нерівності доходів. Разом із Емануелем ми вивчали ситуацію у США, виявили приголомшливе зростання доходів найбагатших людей починаючи з 1970–1980 років, і наша праця певним чином вплинула на політичні дискусії у цій країні. Також разом ми працювали над низкою теоретичних статей на тему оптимального оподаткування капіталу та доходу. Ця книга багато чим завдячує нашим спільним зусиллям.

На неї також надзвичайно вплинула моя попередня робота із Жилем Постель-Віне та Жаном-Лораном Розенталем над реєстрами майна парижан від Французької революції і до сьогодні. Ця робота дала змогу глибше й чіткіше зрозуміти значення багатства та капіталу, а також проблеми, пов’язані з їх вимірюванням. Більше того, Жиль і Жан-Лоран навчили мене знаходити багато як подібного, так і відмінного між структурою власності у 1900–1910 роках і в наш час.

Цією роботою я глибоко завдячую здобувачам докторського ступеня і молодим ученим, із якими мав честь працювати протягом останніх п’ятнадцяти років. Крім безпосереднього внеску в дослідження, на основі якого написано книгу, їхні ентузіазм та енергія підживлювали атмосферу інтелектуальної напруги, в якій писалася книга. Я маю на увазі Факундо Альваредо, Лорана Баха, Антуана Бозіо, Клемана Карбоньєра, Фабьєна Делла, Ґабріель Фак, Ніколя Фремо, Люсі Гаден, Жюльєна Грене, Еліз Уілері, Каміля Ланде, Йоану Марінеску, Елоді Моріваль, Ненсі Цянь, Дороті Рузе, Стефані Cтанчеву, Джуліану Лондоно Велез, Гійома Сен-Жака, Крістофа Шінке, Орелі Сотура, Матьє Вальденера та Ґабріеля Закмана. Без ефективності, твердості й таланту Факундо Альваредо не існувало б Бази найвищих доходів світу (World Top Incomes Database), на яку я часто посилаюся на цих сторінках. Без ентузіазму та наполегливості Каміля Ланде наш спільний проект на тему «податкової революції» ніколи не був би написаний. Без прискіпливої уваги до деталей і вражаючої працездатності Ґабріеля Закмана я б не завершив роботу над історичною еволюцією відношення капіталу до доходу в заможних країнах, що відіграє ключову роль у цій книзі.

Також хочу подякувати інституціям, які уможливили цей проект: насамперед Вищій школі соціальних наук, де викладаю з 2000 року, а також Вищій нормальній школі та всім іншим установам, які зробили внесок у створення започаткованої мною Паризької школи економіки у якій я викладаю з моменту заснування і першим директором якої я був у 2005–2007 роках. Погодившись об’єднати зусилля та з меншими правами стати партнерами проекту, який вийшов за межі їхніх приватних інтересів, ці інституції допомогли створити скромний спільний доробок, який, сподіваюся, й надалі сприятиме розвитку багатополярної політичної економії ХХІ століття.

Врешті, дякую Жульєт, Деборі та Елен, трьом моїм коханим донькам, за ті любов і силу, які вони мені дарують. І дякую Джулії, яка розділяє зі мною життя і є моїм найкращим читачем. Її вплив і підтримка на кожному етапі написання цієї книги були дуже важливими. Без них мені б ніколи не вистачило енергії довести цей проект до кінця.

Читать далее
Добавить отзыв