Майдан від першої особи

Жанр: История, История Украины, Исторические периоды, Люди

Правообладатель: К.І.С.

Дата первой публикации: 2016

Описание:

У збірнику подані фрагменти спогадів очевидців протестних акцій, що відбувалися в Україні з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року і названі Революцією Гідності. Інтерв’ю зібрані Українським інститутом національної пам’яті у рамках проекту «Майдан: усна історія». До другого випуску збірника увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників. При редагуванні збережена стилістика мовлення оповідачів. Для дослідників, учителів та всіх, хто цікавиться перебігом подій Революції Гідності. Збірник проілюстровано світлинами, наданими учасниками проекту.

maidan_2_OBL.jpg

Щоб відлуння Майдану звучало

Минуло три роки від початку Революції Гідності й більше двох з половиною від старту проекту «Майдан: усна історія». Зараз, оглядаючись назад, ми помалу усвідомлюємо, що події на Майдані змінили життя не лише нашої країни, а й світу загалом. Це додає впевненості у важливості нашої роботи.

Наразі в рамках проекту записано понад 600 цікавих, змістовних свідчень учасників протестних подій зими 2013–2014 років. Також на зберігання до Українського інституту національної пам’яті передано більше 300 інтерв’ю від різних інституцій та приватних осіб. Разом це складає близько 1000 свідчень.

Що довше ми працюємо над проектом, що більше людей діляться своїми спогадами, переживаннями, то виразніше промальовується масштабність цієї події, її унікальність, особливе значення для сьогодення й майбутнього.

Здавалося б, Революція Гідності зафіксована в усіх можливих форматах інформаційних носіїв. У будь-який час ми можемо переглянути мало не кожну хвилину тримісячного протесту на Майдані. Але його учасники є носіями своїх власних історій, що відбувалися у тому самому просторі й часі. І вони не менш цікаві, не менш драматичні та героїчні, ніж загальновідома історія Революції Гідності, свідками й учасниками якої ми стали. Записані нами спогади додають того наративу, який зміщує фокус сприйняття на особистистісний рівень, допомагає зрозуміти, чому це була боротьба на смерть, чому на Майдані не було страху, чому важливішим за власне було життя тих, хто поряд, чому саме людяність та гідність стали тими цінностями, що скеровували людей.

На одному зібранні, присвяченому подіям Майдану, я спостерігала за групою чоловіків, які, видно було, з’їхалися з різних регіонів – хто із села, хто з міста, хто з невеликого містечка. Вони так раділи новій зустрічі! Обличчя їхні просто світилися, вони довго не могли розняти обіймів, хтось непомітно змахував сльози, хтось тремтячими руками простягав подарунки... І так щемливо було спостерігати за ними… Ці люди разом пережили щось дуже важливе у своєму житті, щось таке, що зробило їх іншими, таке, що, можливо, вони й самі не до кінця розуміють.

Як на мене, емоції, що пробуджують у нас спогади про події тієї зими, є цілющими. Вони роблять нас чуйними, мудрішими, сильнішими. І, як говорить Михайло Слабошпицький у своєму спогаді, дуже важливо, щоб відлуння Майдану звучало, прекрасне, як церковний передзвін.

Культивувати цінності Майдану насамперед покликане мистецтво, бо саме воно фіксує живі емоції, допомагає їх передати, відчути й осмислити. Нашу другу збірку «Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах» складають спогади митців – свідків та учасників Революції Гідності. Більшість із них не лише брали безпосередню активну участь у тих подіях, а й фіксували все, що відбувалося, у своїх мистецьких творах, проектах, багато з яких продовжуються і дотепер. Тому ця книжка має подвійну цінність – подає цікаві історії окремих людей і водночас демонструє мистецтво Революції Гідності.

Принагідно хочу подякувати всім, хто у той чи інший спосіб долучився до нашого проекту, передусім тим, хто погодився зафіксувати власні спогади, поділився найсокровеннішим, найболючішим. Також особлива дяка усім, хто записував спогади для проекту «Майдан: усна історія» не лише в Києві, а й по всій Україні, тим, хто допомагав нам технічно або порадами.

Попереду ще формування архіву усних свідчень, опрацювання зібраних і запис нових спогадів, їх подальше оприлюднення і копітка дослідницька праця. Це те, що можемо робити ми, аби відлуння Майдану звучало.

Тетяна Ковтунович,

координатор проекту

«Майдан: усна історія»

Читать далее
Добавить отзыв